Pytanie: Jeżeli wśród naszych współczesnych są ludzie, którzy osiągnęli stan buddy, to dlaczego nie mówią, kim są, i nie demonstrują na przykład mocy jasnowidzenia, aby pobudzić naszą wiarę? Czemu wszyscy wielcy mistrzowie zaprzeczają, gdy mowa o ich duchowych osiągnięciach?

Thubten Cziedryn: Jedną z najważniejszych zalet oświeconego jest pokora. Nie przystoi buddom szczycić się swoimi osiągnięciami i egoistycznie gromadzić uczniów. Wielcy duchowi mistrzowie dają nam doskonały przykład swoim zachowaniem: autentycznym szacunkiem, jakim darzą wszystkich, i chęcią uczenia się od każdego.

My, zwyczajni ludzie, mamy skłonność do popisywania się swoimi zaletami; zdarza nam się też przechwalać zdolnościami i osiągnięciami, których nie mamy. Ludzie rozwinięci duchowo postępują odwrotnie: są pokorni.

Budda zabronił swoim uczniom ujawniania daru jasnowidzenia i innych nadzwyczajnych mocy, o ile nie zachodziły nadzwyczajne okoliczności; nie zezwalał nawet na rozmowy na ten temat. Jest kilka tego przyczyn. Jeżeli ktoś ma na przykład dar jasnowidzenia i demonstruje go, może wbić się w pychę, co przyniesie uszczerbek jego praktyce. Co więcej, inni mogą uznać, że celem buddyjskiej praktyki jest osiągnięcie cudownych mocy. To prawda, są one ubocznym efektem praktyki, ale przynoszą pożytek tylko wtedy, kiedy praktykujący ma właściwą motywację: bezstronną miłującą dobroć wobec wszystkich bez wyjątku.

Wyobraźmy sobie, co by się działo, gdyby nagle pojawił się wśród ludzi budda o promieniującym, świetlistym ciele: zszokowani niezwykłym zjawiskiem, nie poświęciliby należytej uwagi jego naukom. Znacznie większą korzyść odnosimy wtedy, kiedy ci, którzy osiągnęli wysoki poziom na drodze duchowej, pojawiają się w zwykłej postaci.

Być może zwrócimy uwagę na ich wyjątkowe zalety, ale dzięki temu, że wyglądają tak jak my, będziemy czuli się im bliżsi. Łatwiej będzie nam wówczas uwierzyć, że możemy rozwinąć w sobie te same oświecone właściwości, które mają buddowie.

Tłumaczenie: Julitta Nowik-Grodek.

Źródło: fragment książki Thubten Cziedryn „Buddyzm dla początkujących”, Wydawnictwo Mudra.