Jestem przekonany, że ludzie z różnych regionów świata powinni podążać za swoimi własnymi tradycjami religijnymi. Na Zachodzie wielokrotnie powtarzałem, że najlepiej zostać przy swojej religii. Ale jest to także naturalne, że wśród wielu milionów ludzi znajdzie się garstka, która zainteresuje się buddyzmem.

Tak jak w społeczności tybetańskiej są wyznawcy islamu i chrześcijanie, to również zrozumiałe jest, że buddyzm może wzbudzić zainteresowanie na Zachodzie. Jednak niezależnie od tego, jaką tradycję religijną przyjęliśmy, niezwykle ważne jest przenoszenie jej w codzienne życie, stosowanie, a nie tylko trwanie przy niej na poziomie intelektualnym.

Buddyzm jest jedną z ważnych religii Wschodu. Kiedy ludzie dochodzą do wniosku, że tradycje, w których się wychowali, nie oddziałują na nich, tracą zainteresowanie religią. Niemniej niektórzy nadal odczuwają silną potrzebę duchowej praktyki. Zaczynają więc poszukiwać w innych tradycjach. Wśród nich znajdują się i tacy, którzy szukają w buddyzmie.

Powinniście jednak myśleć o buddyzmie bardzo realistycznie i rozważnie, wielokrotnie sprawdzajcie tę filozofię. Jeśli po długotrwałych i głębokich przemyśleniach nabierzecie pewności, iż buddyzm jest dla was odpowiedni i skuteczny, jeśli dojdziecie do przekonania, że najbardziej odpowiada waszym predyspozycjom, wtedy macie pełne prawo wybrać sobie właśnie tę religię.

Fragment wykładu wygłoszonego w Zamku Ujazdowskim w Warszawie (maj 2000)

Źródło: buddyzm.edu.pl