1. Bądź dobrym człowiekiem
  2. Wszystko jest iluzją
  3. Jesteś Buddą

Jeśli o mnie chodzi, to jest to, czego nauczyłem się z tysięcy tysięcy stron nauk Buddy.

Bądź dobrym człowiekiem
Jeśli nie mogę być dobrym człowiekiem, czyli takim, który myśli o innych co najmniej w taki sam sposób, w jaki myśli o sobie, i troszczy się o nich przynajmniej tak samo, jak o siebie, to bycie prawdziwym buddystą staje się trudne. Dlatego, jak się nauczyłem, jest to tak ważne zdanie.

Wszystko jest iluzją
Znaczenie pustki – nie oznacza ona, że niczego nie ma. Oczywiście, że wszystko jest. Osoba, która mówi, że wszystko jest pustką, on lub ona, też jest. Mówi to, a ty to słyszysz. Ty masz uszy, ona ma usta, którymi wytwarza dźwięk. Ten dźwięk, jak wszystko, jest pusty. Zatem prawdziwym znaczeniem pustki jest to, że wszystko jest prawdą relatywną. To wszystko jest prawdą, ale relatywną. To nie jest prawda ostateczna. Wszystko się zmienia. Wszystko się przekształca. Wszystko jest nietrwałe. Wszystko.

Jeśli naukowo przebadacie istotę czegokolwiek, to ostatecznie okaże się, że nie nic tam nie ma. Wszystko jest złożone z bardzo wielu różnych rzeczy, które sprawiają wrażenie jednego przedmiotu. Ale to nigdy nie jest jedna rzecz. To są miliony rzeczy. Każda z tego miliona rzeczy też jest niczym. Oczywiście znacie fizykę kwantową o wiele lepiej niż ja, ponieważ ja nie chodziłem do żadnej szkoły czy college’u, gdzie mógłbym się jej nauczyć. Jednak właśnie do tego tak naprawdę dochodzimy, jeśli głęboko, uczciwie, prawdziwie i szczerze wejrzymy w naukę.

Jesteś Buddą
Ja jestem Buddą. Ty jesteś Buddą. On jest Buddą. Ona jest Buddą. Każdy jest Buddą. Wszystkie czujące istoty są Buddą. Bóg jest Buddą. Człowiek jest Buddą. Zwierzę jest Buddą. Wszyscy są Buddą w swojej esencji. Duchy są Buddą. Wszystko i wszyscy są Buddą. Jak mogę to udowodnić? Bardzo prosto.

Nikt nie lubi cierpieć. Wszyscy chcą być szczęśliwi. Nie możesz osiągnąć najwyższego szczęścia, dopóki nie dotrzesz do ostatecznego celu, jakim jest absolutne spełnienie twojego najgłębszego życzenia. Jest nim to, aby być na zawsze wolnym cierpienia we wszystkich jego aspektach i osiągnąć ostateczne, bezgraniczne, niedualistyczne, absolutne szczęście i radość na wieczność. To jest właśnie natura Buddy. Problemem mogą tu być różnice językowe, ale to jest właśnie esencja.

Według mnie te trzy stwierdzenia są najważniejsze w buddyzmie. Mówię “w buddyzmie”, bo jestem buddystą. W przeciwnym razie powiedziałbym: trzy najważniejsze stwierdzenia dla wszystkich żyjących istot. Nie musicie być buddystami, żeby być dobrymi ludźmi. Nie musicie być buddystami, żeby wiedzieć, że wszystko jest iluzją. Nie musicie być buddystami, żeby zostać Buddą. Zgadza się?

Tłumaczenie: Agnieszka Jankiel Wolska

Źródło: BuddhaByNature