Wielu ludzi sądzi, że religia stanowi część kultury ich kraju lub tradycjnych obyczajów. Jest to całkowicie błędna koncepcja.

Czym jest kultura? Czym są obyczaje? Społeczne obyczaje nie są poznaniem-miłością, która rozumie uniwersalną rzeczywistość, a kultura każdego kraju – obyczaje związane z jedzeniem, piciem, ubieraniem się i spaniem – nie mają nic wspólnego z religią. Jeśli wasze myślenie ma tak ułomną właściwość, wasza religia jest bardzo prymitywna.

Nie chodzi o to, że istota samej religii – czy to buddyzmu, hinduizmu czy chrześcijaństwa – jest prymitywna; mówię, że wasze zrozumienie religii jest prymitywne, wasz pogląd jest całkowicie błędnym poglądem. Jeśli podążacie za swoją religią dlatego, iż tak nakazuje obyczaj, dlatego że „wszyscy tak robią”, i nie wiecie co lub dlaczego robicie, jest to głupie, nielogiczne i bezsensowne. Jeśli pragniecie, aby wasza praktyka duchowa lub medytacja była praktyczna, powinniście czynić to ze zrozumieniem. Jeśli nie rozumiecie powodu czegoś, niekoniecznie musicie to robić.

Tłumaczenie: Karma Jinten Sangpo

Źródło: buddyzm.edu.pl za „Biblioteczka Buddyjska” vol. 11

Lama Thubten Jesze był nauczycielem pochodzącym ze szkoły gelug. Zmarł w 1984, jego obecna inkarnacja urodziła się w hiszpańskiej rodzinie.