Biały Parasol (w sanskr. Sitātapatrā. tyb. Dukar) należy do najbardziej złożonych form spośród żeńskich form medytacyjnych.

sitatapatra white

Biały Parasol jest specjalnym ochronnym aspektem Białej Tary (jej właściwe imię brzmi „Koło Spełniające Życzenia” tyb. Jiszin Khorlo).

Nazwa

Sitātapatrā – pochodzi od głównego atrybutu związanego z tym aspektem buddhy – białego parasola.

Sita – Biały

Atapatrā – Parasol

Według legendy Biały Parasol wyłoniła się z korony(szczytu głowy) Buddhy Siakjamuniego, kiedy przebywał on w niebie Trajastrimsa. Buddha ogłosił, że jej szczególną aktywnością jest oddalanie/niszczenie wszelkich przeszkadzających wpływów wywołanych przez złośliwe demony, ochrona przed wszelkimi przeszkodami itp. Jej aktywność oddala wszelkich nieprzyjaciół, pokonuje nienawiść.

Symbolika

Dukar jest biała ponieważ głównym środkiem, za pomocą którego spełnia swoje działania jest tzw. aktywność uspokajająca.

W najbardziej rozbudowanej formie ma 1000 twarzy, 1000 rąk i 1000 nóg. Widzi i wie wszystko, panuje nad kierunkami tysiącem głów, skierowanych po dwieście w każdą stronę. Wznoszą się one piramidalnie do góry, promieniując kolorami pięciu aspektów pierwotnej mądrości, czerwonym, żółtym, białym i zielony, na samym szczycie, jakby wchodząc w przestrzeń, znajdują się białe. Każda twarz ma troje oczu. Jej główna twarz jest biała i gniewna. Swym okiem mądrości Biały Parasol postrzega ostateczną naturę zjawisk. Dziesięć dolnych zębów to strażnicy żeńscy, a dziesięć górnych to męscy. Biały Parasol ma 1000 dodatkowych oczu – każda z tysiąca dłoni i stóp posiada oko mądrości. Każda z głównych rąk trzyma symbole różnych właściwości umysłu i aktywności. Jej główna lewa ręka trzyma biały parasol rozpościerający się ponad nią, główna prawa ręka – koło dharmy. Tysiącem stóp (po 500 z z każdej strony) depcze światowe bóstwa i zwierzęta, symbolizujące nasze zwyczajne problemy i przeszkody.

Znaczenie praktyki Białego Parasola

Biały Parasol należy do rodziny Tathagaty. Medytacja tego aspektu buddhy należy do poziomu krija tantry.

Tak jak zwykły parasol chroni przed gorącymi promieniami słońca, tak Biały Parasol udziela ochrony przed wszelkim niebezpieczeństwem i zagrożeniami. Biały Parasol chroni wszystkie istoty trzech światów, m.in. przed ośmioma lękami:

Owe lęki mają podwójne znaczenie zewnętrzne i wewnętrzne:

  1. Ochrona przed lękami spowodowanymi przez lwy/ pokonanie pychy
  2. Ochrona przed słoniami/ pokonanie niewiedzy
  3. Ochrona przed lękami spowodowanymi przez ogień/ pokonanie gniewu
  4. Ochrona przed lękami spowodowanymi przez węże/pokonanie zazdrości
  5. Ochrona przed złodziejami/ pokonanie błędnych poglądów
  6. Ochrona przed uwięzieniem/pokonanie chciwości(skąpstwa)
  7. Ochrona przed powodzią/ pokonanie pożądania
  8. Ochrona przed demonami/pokonanie wątpliwości

Praktyka Białego Parasola jest niezwykle pomocna, dla tych, którzy często podróżują i dla tych, którzy codziennie wystawiają się na ryzyko i niebezpieczeństwa. Pozwala oczyścić karmę związaną z fałszywymi oskarżeniami, w sporach i sprawach sądowych. Działa uzdrawiająco i pomaga wzmocnić ciało przeciwko wszystkim fizycznym problemom. Powtarzanie mantr Białego Parasola przynosi potężną ochronę przed ponad 60 klasami duchów. Powiedziane jest, że modlenie się do niej uzbraja nasze ciało z taką mocą, że duchy nie są w stanie zaatakować.

Biały Parasol pojawia się w wielu różnych łagodnych i gniewnych formach np. mającej tysiąc rąk i nóg, czy np. w dwuramiennej łagodnej formie.

Źródło: buddyzmwadzrajana.blogspot.com